Mitt i Norrland
-
8 mars
- Mitt i Norrland
- 7 mars 2023
Imorgon, 8 mars 11:00-13:00, genomför avdelningens Jämställdhets- och mångfaldskommitté ett torgmöte på Rådhustorget i Umeå för att uppmärksamma internationella kvinnodagen och årets tema, mäns våld mot kvinnor. Vi vill uppmuntra både förtroendevalda och medlemmar att medverka. Tillsammans bryr vi oss - stoppa mäns våld mot kvinnor.
-
Nominera till Årets fackliga hjältedåd 2023
- Mitt i Norrland
- 11 januari 2023
Nu är det dags att nominera unga fackliga företrädare som gjort en insats till Årets fackliga hjältedåd 2023
-
Nominera ert skyddsombud
- Mitt i Norrland
- 25 oktober 2022
Nominera till IF Metall Mitt i Norrlands arbetsmiljöpris 2022
-
Skyddsombudet – ett uppdrag värt att hedra
- Mitt i Norrland
- 25 oktober 2022
Det är ett viktigt fackligt uppdrag som hedras extra på Skyddsombudens dag, onsdag 26 okt
-
Umeå Pride
- Mitt i Norrland
- 30 september 2022
På lördag 1/9 kommer IF Metall Mitt i Norrland delta i Prideparaden i Umeå.
-
Val 2022 – förtidsröstning
- Mitt i Norrland
- 7 september 2022
Bifogat finns en pdf för att användas för förtidsröstningen i valet.
-
Nyheter i LO:s nätutbildningar
- Mitt i Norrland
- 7 september 2022
LO och fackförbunden har tillsammans tagit fram en ny nätutbildning, Facklig introduktion. Det är en nätutbildning som på ett enkelt och smidigt sätt ger deltagarna grundläggande kunskaper och en god inblick i vad facket är och vad facket gör. Facklig introduktion riktar sig till alla som vill veta mer, men främst till våra nya medlemmar och till de som funderar på att gå med i facket
-
Övik Pride 2022
- Mitt i Norrland
- 26 augusti 2022
Den 3 september anordnas Övik Pride 2022. Tåget avgår kl. 12.00 från Hamnen. Välkommen att delta!
-
Gocart
- Mitt i Norrland
- 24 augusti 2022
Avdelningens ungdomskommitteé anordnade en gocartkväll
-
Din röst är viktig för att arbetsmiljön ska bli bättre
- Mitt i Norrland
- 13 juli 2022
Just nu skickar vi ut en enkät till ett urval av IF Metalls medlemmar om hur arbetsmiljön på svenska arbetsplatser fungerar. Enkäterna är en viktig grund för att se vad som fungerar och vad som måste bli bättre i våra medlemmars arbetsmiljö. Information som vi sammanställer till en rapport som planeras att släppas i slutet av augusti.