Satsa på industrin – inte på skattesänkningar för de allra rikaste!
- Västra Skaraborg
- 25 mars 2026
Den 25 mars firas Exportens dag – en dag som sätter fokus på hur avgörande industrin och exporten är för jobb och välfärd i hela Sverige. Industriarbetarnas insatser är grunden för Sveriges styrka, där produktionen av varor som exporteras över hela världen bygger vårt land starkt.
Redan nu har vi i Sverige producerat det som behövs för den inhemska marknaden. Hela 75 procent av allt det som tillverkas går på export. Exporten genererar dessutom över 2 000 miljarder kronor i intäkter varje år – nästan en och en halv gånger statsbudgeten.

– Det är vi industriarbetare som bygger Sverige starkt varje dag. Men för att vi ska kunna fortsätta göra det krävs investeringar i sådant som ger fler industrijobb, säger Karl Wiktorsson, Ordförande IF Metall avd.28 Västra Skaraborg.
För att säkra framtida exportintäkter och jobb krävs en aktiv industripolitik. Sambandet är tydligt: varje industrijobb skapar minst ett jobb till i den privata sektorn. När industrin växer stärks dessutom hela samhället och skatteintäkterna gör det möjligt att anställa fler i välfärden – såsom barnskötare, lärare och undersköterskor.
De senaste åren har utvecklingen gått åt fel håll. I stället för att investera i jobb och framtid har den SD-ledda regeringen lånat pengar för att sänka skatterna, främst för de allra rikaste. Skattebonusen 2025 innebär att höginkomsttagare får omkring 3 000 kronor mer i månaden, medan den som tjänar under 64 600 kronor inte får någonting alls.
Under den här mandatperioden har skatterna sänkts med ca 80 miljarder, där de största summorna går till de kommuner och regioner där de rikaste bor. Trots dessa stora skattesänkningar har tillväxten stått och stampat och det är dags att prioritera om.
Om bara hälften, 40 miljarder kronor, i stället investerades i sådant som ger fler jobb inom industrin stärker det Sveriges konkurrenskraft, vår gemensamma välfärd och skapa fler jobb. Endast i Västra Götaland skulle det innebära 1 300 fler lärare, 860 fler barnskötare och 1 080 fler undersköterskor.

– Vi industriarbetare som är med och bygger Sverige starkt kräver mer av Sverige. Därför behöver vi en ny regering som väljer att investera i sådant som ger fler jobb och en starkare välfärd – i stället för att låna till skattesänkningar för de allra rikaste, säger Jan Erlandsson, Facklig/politiskt ansvarig på IF Metall avd.28 Västra Skaraborg.
På ifmetall.se/exportensdag finns mer information kring exportens betydelse för Sverige samt vad varje miljard som investeras i sådant som skapar fler industrijobb betyder för välfärden i Sverige och Skaraborg.