Vi använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Om cookies på ifmetall.se.

Vår webbplats använder JavaScript för att göra din upplevelse så bra som möjligt. Javascript måste vara aktiverat i webbläsaren för att sidan ska visas korrekt. Läs mer om Javascript och hur du aktiverar det

Hitta din avdelning

IF Metall är organiserat i 36 avdelningar runt om i landet. Varje avdelning publicerar lokal information som du enkelt kan följa. Ditt val sparas till kommande besök. 

    • Avdelningar
    • Ingående orter och kommuner
    • Malmfälten
    • Aitik, Gällivare, Hackasbyn, Jukkasjärvi, Karesuando, Kiruna, Korpilombolo, Koskullskulle, Malmberget, Pajala, Puoltikaasvara, Skaulo, Svappavaara, Vittangi
    • Norrbotten
    • Arjeplog, Arvidsjaur, Boden, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Luleå, Piteå, Älvsbyn, Överkalix, Övertorneå
    • Norra Västerbotten
    • Adak, Bastuträsk, Blattnicksele, Boliden, Bureå, Burträsk, Bygdsiljum, Byske, Ersmark, Fällfors, Högdalsås, Jörn, Kusmark, Kåge, Lövånger, Malå, Norsjö, Robertsfors, Skelleftehamn, Skellefteå, Sorsele, Ursviken, Åmliden, Ånäset
    • Södra Västerbotten
    • Bjurholm, Dorotea, Holmsund, Hällnäs, Lycksele, Nordmaling, Stensele, Storuman, Tavelsjö, Tvärålund, Umeå, Vilhelmina, Vindeln, Vännäs, Åsele, Barsele, Hemavan, Hörnefors, Kristineberg, Malgomaj, Nyåker, Obbola, Rundvik, Röbäck, Slussfors, Vännäsby, Sävar
    • Höga Kusten
    • Arnäsvall, Bispgården, Bjärtrå, Bjästa, Björna, Bollstabruk, Bonässund, Bredbyn, Docksta, Domsjö, Gideå, Gussjöbygd, Husum, Härnösand, Junsele, Kramfors, Köpmansholmen, Långsele, Långviksmon, Mellansel, Mjällom, Nordingrå, Nyland, Näsåker, Ragunda, Ramsele, Ramvik, Själevad, Skog, Sollefteå, Trehörningsjö, Ullånger, Undrom, Älandsbro, Örnsköldsvik, Överhörnäs
    • Mellersta Norrland
    • Bräcke, Krokom, Strömsund, Sundsvall, Sveg, Svenstavik, Timrå, Ytterhogdal, Ånge, Åre, Östersund
    • Gävleborg
    • Alfta, Arbrå, Bergsjö, Bergvik, Bjuråker, Bollnäs, Delsbo, Edsbyn, Enånger, Forsa, Forsbacka, Fredriksfors, Färila, Gnarp, Gävle, Hedesunda, Hudiksvall, Iggesund, Ilsbo, Järvsö, Kilafors, Ljusdal, Ljusne, Los, Nordanstig, Norrsundet, Ovanåker, Rengsjö, Sandarne, Strömsbruk, Söderala, Söderhamn, Tallåsen, Trönödal, Valbo, Hofors, Järbo, Kungsgården, Lingbo, Ockelbo, Sandviken, Storvik, Torsåker, Åshammar, Österfärnebo
    • Dalarna
    • Bjursås, Björbo, Boda Kyrkby, Borlänge, Dala-Husby, Dala-Järna, Enviken, Falun, Fredriksberg, Gagnef, Garpenberg, Grycksbo, Hedemora, Idre, Insjön, Leksand, Lima, Långshyttan, Malung, Mockfjärd, Mora, Orsa, Rättvik, Siljansnäs, Stora Skedvi, Svärdsjö, Särna, Säter, Transtrand, Vansbro, Vikarbyn, Vikmanshyttan, Våmhus, Älvdalen
    • Uppland
    • Alunda, Björklinge, Blidö, Bålsta, Bälinge, Dannemora, Edsbro, Edsbro, Enköping, Fjärdhundra, Gimo, Grillby, Hargshamn, Heby, Herräng, Håbo, Jönninge, Knivsta, Ledinge, Norrtälje, Rimbo, Tierp, Uppsala, Vattholma, Väddö, Älvkarleby, Öregrund, Örsundsbro, Österbybruk, Östhammar, Östervåla, Skutskär, Karlholmsbruk, Skärplinge, Hållnäs
    • Bergslagen
    • Avesta, Fagersta, Ludvika, Norberg, Sala, Skinnskatteberg, Smedjebacken, Surahammar
    • Värmland
    • Arvika, Brunskog, Charlottenberg, Deje, Eda, Edane, Ekshärad, Forshaga, Grums, Gunnarskog, Hagfors, Hammarö, Karlstad, Kil, Klässbol, Koppom, Likenäs, Munkfors, Segmon, Skillingsfors, Skoghall, Sunne, Sysslebäck, Säffle, Torsby, Töcksfors, Vålberg, Väse, Västra Ämtervik, Åmotfors, Årjäng
    • Stockholms län
    • Bandhagen, Botkyrka, Bro, Bromma, Danderyd, Ekerö, Enskede, Farsta, Handen, Haninge, Huddinge, Hägersten, Ingarö, Johanneshov, Järfälla, Järna, Kallhäll, Kungsängen, Lidingö, Märsta, Nacka, Norsborg, Nykvarn, Nynäshamn, Rosersberg, Salem, Saltsjö-Boo, Saltsjö-Duvnäs, Saltsjöbaden, Sigtuna, Skärholmen, Sollentuna, Solna, Sorunda, Spånga, Stenhamra, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Trångsund, Tullinge, Tumba, Tyresö, Täby, Upplands-Bro, Upplands-Väsby, Uttran, Vallentuna, Vaxholm, Vårby, Vällingby, Värmdö, Västerhaninge, Åkersberga, Älta, Älvsjö, Ösmo, Österåker
    • Mälardalen
    • Arboga, Eskilstuna , Hallstahammar, Hållsta, Irsta, Kolbäck, Kolsva, Kungsör, Kvicksund, Köping, Skultuna, Stora Sundby, Torshälla, Västerås, Ärla
    • Örebro län
    • Askersund, Brevens bruk, Fellingsbro, Finnerödja, Fjugesta, Frövi, Garphyttan, Glanshammar, Guldsmedshyttan, Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg, Lindesberg, Mullhyttan, Nora, Odensbacken, Pålsboda, Sköllersta, Storå, Stråssa/Stripa, Vedevåg, Vintrosa, Vretstorp, Zinkgruvan, Åmmeberg, Åsbro, Örebro
    • Östra Värmland
    • Degerfors, Filipstad, Hällefors, Karlskoga, Kristinehamn, Ljusnarsberg, Storfors
    • Sörmland
    • Enstaberga, Flen, Gnesta, Hälleforsnäs, Julita, Jönåker, Katrineholm, Malmköping, Mariefred, Mellösa, Nyköping, Nävekvarn, Oxelösund, Sköldinge, Sparreholm, Stallarholmen, Stavsjöbruk, Stigtomta, Stjärnhov, Strängnäs, Trosa, Tystberga, Vagnhärad, Valla, Vingåker, Vrena, Åkers Styckebruk
    • Östergötland
    • Borensberg, Boxholm, Finspång, Grytgöl, Gusum, Hällestad, Kimstad, Kinda, Kisa, Kolmården, Linghem, Linköping, Ljungsbro, Ljusfallshammar, Lotorp, Mantorp, Mjölby, Motala, Norrköping, Rejmyre, Rimforsa, Skänninge, Skärblacka, Spångsholm, Söderköping, Tjällmo, Vadstena, Valdemarsvik, Vikbolandet, Vikingstad, Vreta Kloster, Väderstad, Ydre, Åby, Åtvidaberg, Ödeshög, Österbymo
    • Östra Skaraborg
    • Falköping, Floby, Forsvik, Hjo, Karlsborg, Kinnarp, Skövde, Stenstorp, Tibro, Tidaholm, Tidan, Timmersdala, Väring, Åsarp
    • Västra Skaraborg
    • Axvall, Essunga, Grästorp, Gullspång, Götene, Hova, Hällekis, Jonslund, Järpås, Kvänum, Lidköping, Lyrestad, Mariestad, Nossebro, Otterbäcken, Skara, Tråvad, Töreboda, Vara, Vedum, Vinninga, Älgarås
    • Norra Älvsborg
    • Alafors, Ale, Bengtsfors, Billingsfors, Bohus, Brålanda, Bäckefors, Dals Långed, Dals Rostock, Frändefors, Gustavsfors, Kollanda, Lilla Edet, Mellerud, Sjuntorp, Trollhättan, Vargön, Vänersborg, Åmål, Åsensbruk, Älvängen
    • Bohuslän-Dal
    • Bleket, Bohus-Malmön, Bovallstrand, Brastad, Bullaren, Dingle, Ed, Ellös, Fiskebäckskil, Fjällbacka, Färgelanda, Grebbestad, Grundsund, Hamburgsund, Harestad, Havstenssund, Hedekas, Henån, Hjälteby, Hunnebostrand, Hällevadsholm, Högsäter, Höviksnäs, Jörlanda, Kareby, Kode, Kungshamn, Kungälv, Kyrkesund, Kållekärr, Kärna, Ljungskile, Lysekil, Marstrand, Mollösund, Munkedal, Myggenäs, Nord Koster, Orust, Rabbalshede, Romelanda, Rönnäng, Skee, Skärhamn, Smögen, Sotenäs, Spekeröd, Stenungsund, Stillingsön, Stora Höga, Strömstad, Svanesund, Svenshögen, Syd Koster, Tanumshede, Tjörn, Ucklum, Uddevalla, Västerlanda, Ytterby, Ödeborg, Ödsmål
    • Höglandet
    • Aneby, Björköby, Bruzaholm, Ekenässjön, Eksjö, Frinnaryd, Forserum, Hjältevad, Holsbybrunn, Landsbro, Mariannelund, Myresjö, Näshult, Nässjö, Pauliström, Rörvik, Sandsjöfors, Solberga, Sommen, Sävsjö, Tranås, Vetlanda, Vrigstad
    • Vätterbygden
    • Bankeryd, Bottnaryd, Gränna, Habo, Huskvarna, Jönköping, Mullsjö, Månsarp, Norrahammar, Taberg, Tenhult
    • Borås
    • Alingsås, Berghem, Björketorp, Blidsberg, Bollebygd, Borås, Brämhult, Dalsjöfors, Dalstorp, Floda, Fotskäl, Fristad, Fritsla, Grimsås, Gråbo, Gånghester, Gällstad, Herrljunga, Horred, Håcksvik, Hökerum, Kinna, Kinnahult, Lerum, Limmared, Ljung, Ljungsarp, Marbäck, Mark, Målsryd, Mårdaklev, Nol, Nödinge, Rydal, Sandered, Sjömarken, Sjötofta, Skene, Sollebrunn, Stenkullen, Surte, Svenljunga, Sätila, Timmele, Tranemo, Tvärred, Ulricehamn, Vegby, Viskafors, Vårgårda, Ölsremma, Överlida, Öxabäck
    • Göteborg
    • Angered, Askim, Fotö, Gunnilse, Göteborg, Hindås, Hisings Backa, Hisings Kärra, Hovås, Härryda, Hönö, Kullavik, Kållered, Landvetter, Lindome, Linnarhult, Mölndal, Mölnlycke, Partille, Sisjön, Torslanda, Tuve, Västra Frölunda, Öckerö
    • Gotland
    • Fårösund, Gotland, Havdhem, Hemse, Katthammarsvik, Klintehamn, Ljugarn, Slite, Tingstäde, Visby
    • Östra Småland
    • Ankarsrum, Berga, Blomstermåla, Edsbruk, Figeholm, Fliseryd, Gamleby, Gunnebo, Hultsfred, Högsby, Järnforsen, Kristdala, Målilla, Mönsterås, Mörlunda, Oskarshamn, Ruda, Silverdalen, Storebro, Södra Vi, Vimmerby, Virserum, Västervik, Ålem, Överum
    • Västbo-Östbo
    • Anderstorp, Bor, Bredaryd, Forsheda, Gislaved, Gnosjö, Hestra, Hillerstorp, Hok, Hylte, Hyltebruk, Reftele, Rydaholm, Skeppshult, Skillingaryd, Smålands Burseryd, Smålandsstenar, Unnaryd, Vaggeryd, Värnamo
    • Kalmarsund
    • Alsterbro, Alstermo, Bergkvara, Borgholm, Emmaboda, Färjestaden, Hovmantorp, Kalmar, Kosta, Köpingsvik, Lenhovda, Lessebo, Lindås, Ljungbyholm, Långasjö, Löttorp, Mörbylånga, Nybro, Påryd, Rockneby, Skruv, Sävsjöström, Söderåkra, Torsås, Trekanten, Uppvidinge, Åseda, Älghult, Örsjö
    • Kronoberg
    • Agunnaryd, Alvesta, Annerstad, Braås, Diö, Eneryda, Gemla, Grimslöv, Hamneda, Hjortsberga, Häradsbäck, Ingelstad, Konga, Lagan, Lammhult, Liatorp, Ljungby, Lidhult, Lönashult, Markaryd, Moheda, Rottne, Ryd, Ryssby, Strömsnäsbruk, Tingsryd, Tolg, Torpsbruk, Traryd, Tävelsås, Urshult, Vislanda, Vittaryd, Väckelsång, Växjö, Åryd, Älmeboda, Älmhult, Ör
    • Halland
    • Falkenberg, Fjärås, Getinge, Gullbrandstorp, Halmstad, Harplinge, Hishult, Holm, Knäred, Kungsbacka, Laholm, Långås, Onsala, Oskarström, Simlångsdalen, Skummeslövsstrand, Skällinge, Slöinge, Träslövsläge, Trönninge, Tvååker, Ullared, Vallberga, Varberg, Veddige, Veinge, Vessigebro, Våxtorp, Väröbacka, Åskloster, Ätran
    • Blekinge
    • Karlshamn, Karlskrona, Olofström, Ronneby, Sölvesborg
    • Östra Skåne
    • Bjärlöv, Boalt, Borrby, Broby, Bromölla, Brösarp, Degerberga, Fjälkinge, Glemmingebro, Glimåkra, Gärds Köpinge, Gärsnäs, Hammenhög, Hanaskog, Hörby, Kivik, Knislinge, Kristianstad, Köpingebro, Linderöd, Ovesholm, Rinkaby, Sankt Olof, Sibbhult, Simrishamn, Sjöbo, Skillinge, Smedstorp, Tollarp, Tomelilla, Vollsjö, Yngsjö, Ystad, Åhus, Önnestad, Örtofta, Östra Göinge
    • MittSkåne
    • Billeberga, Bjärnum, Eket, Eslöv, Finja, Flyinge, Hurva, Hässleholm, Hästveda, Höör, Killeberg, Klippan, Kågeröd, Ljungbyhed, Löberöd, Marieholm, Osby, Perstorp, Röstånga, Skånes Fagerhult, Stehag, Svalöv, Sösdala, Teckomatorp, Tjörnarp, Tyringe, Tågarp, Vankiva, Vinslöv, Vittsjö, Örkelljunga, Östra Ljungby, Östraby
    • Nordvästra Skåne
    • Asmundstorp, Billesholm, Bjuv, Båstad, Ekeby, Förslöv, Glumslöv, Hasselfors, Hasslarp, Helsingborg, Hyllinge, Höganäs, Kvidinge, Kävlinge, Landskrona, Löddeköpinge, Mörarp, Nyhamsläge, Påarp, Torekov, Vallåkra, Viken, Åstorp, Ängelholm, Ödåkra
    • Sydvästra Skåne
    • Abbekås, Anderslöv, Arlöv, Bara, Bjärred, Burlöv, Genarp, Höllviken, Jordberga, Klagshamn, Klagstorp, Limhamn, Lomma, Lund, Malmö, Oxie, Rydsgård, Skivarp, Skurup, Smygehamn, Staffanstorp, Svaneholm, Svedala, Södra Sandby, Tommarp, Trelleborg, Tygelsjö, Veberöd, Vellinge, Vintrie, Åkarp
Du måste acceptera användandet av cookies samt ha javascript aktiverat i webbläsaren för att kunna använda avdelningsväljaren.

Hitta din avdelning

Bekräfta för att anpassa webbplatsen utifrån avdelning .

Du kan söka på kommun eller ort.

Stockholms län
  • Medlemmar
  • Arbetsplatser

Styrelsen

Avdelningsstyrelsen väljs på avdelningens representantskaps årsmöte.

Stefan Leiding

Ordförande

Scania CV

Ledamot i Arbetsutskottet (AU), ledamot i Förbundsstyrelsen, Ordförande i Facklig/Politiska kommittén

Lars Blomberg

Kassör, Ombudsman

IF Metall Stockholms Län

Personalansvarig, ledamot i Arbetsutskottet (AU)

Maria Grehagen Hedberg

Vice Ordförande

Getinge Maquet AB

Ledamot i Arbetsutskottet (AU)

Dragan Mitrasinovic

ordinarie ledamot

Bilia

Sait Mohammad Mbai

Ordinarie Ledamot

Samhall AB

Ledamot i Samhallavtalets förhandlingsdelegation

Emilianos Chatzimchail

Ordinarie Ledamot

Scania CV

?

Leonardo Steinnagl Lönnkvist

Ledamot

AstraZeneca AB

Ersättare Arbetsutskottet (AU)

Eva-Lena Lange

Ordinarie Ledamot

Spectrogon AB

Mirna Danho

Ordinarie ledamot

Randstad AB

Alexander Sunesson

ledamot,ersättare

Sandvik Coromant AB

Petri Jokimäki

Ledamot, ersättare

Scania CV AB

Jarmo Koivisto

Ledamot, ersättare

Wolksvagen Group Sv AB

Konstantinos Tzampazis

Ledamot, ersättare

Bilia AB

Ordförande Skol- & Ungdomsverksamheten

Roland Larsson

Revisor

AB Artur Sjöberg Smide

Sammandkallande

Carl Doland

Revisor

Scania cv ab

?

Christin Sjöroos

Revisor

Getinge Maquet AB

?

Mats Johansson

Revisor, Ersättare

system 3r

Trpe Kuzmanovski

Revisor, Ersättare

Scania SV AB