Vi använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor.

Vår webbplats använder JavaScript för att göra din upplevelse så bra som möjligt. Javascript måste vara aktiverat i webbläsaren för att sidan ska visas korrekt. Läs mer om Javascript och hur du aktiverar det

Hitta din avdelning

IF Metall är organiserat i 37 avdelningar runt om i landet. Varje avdelning publicerar lokal information som du enkelt kan följa. Ditt val sparas till kommande besök. 

    • Avdelningar
    • Ingående orter och kommuner
    • Bergslagen
    • Avesta, Fagersta, Fors, Horndal, Krylbo, Ludvika, Norberg, Ramnäs, Riddarhyttan, Sala, Skinnskatteberg, Smedjebacken, Surahammar, Söderbärke, Virsbo
    • Blekinge
    • Asarum, Backaryd, Bräkne-Hoby, Fågelmara, Hallabro, Hasslö, Holmsjö, Johannishov, Jämjöslätt, Karlshamn, Karlskrona, Kyrkhult, Listerby, Lyckeby, Lönsboda, Mörrum, Nymölla, Nättraby, Olofström, Ramdala, Ronneby, Rödeby, Sibbhult, Sölvesborg, Trensum, Tving, Vilshult
    • Bohuslän-Dal
    • Bleket, Bohus-Malmön, Bovallstrand, Brastad, Bullaren, Dingle, Ed, Ellös, Fiskebäckskil, Fjällbacka, Färgelanda, Grebbestad, Grundsund, Hamburgsund, Harestad, Havstenssund, Hedekas, Henån, Hjälteby, Hunnebostrand, Hällevadsholm, Högsäter, Höviksnäs, Jörlanda, Kareby, Kode, Kungshamn, Kungälv, Kyrkesund, Kållekärr, Kärna, Ljungskile, Lysekil, Marstrand, Mollösund, Munkedal, Myggenäs, Nord Koster, Orust, Rabbalshede, Romelanda, Rönnäng, Skee, Skärhamn, Smögen, Sotenäs, Spekeröd, Stenungsund, Stillingsön, Stora Höga, Strömstad, Svanesund, Svenshögen, Syd Koster, Tanumshede, Tjörn, Ucklum, Uddevalla, Västerlanda, Ytterby, Ödeborg, Ödsmål
    • Borås
    • Alingsås, Berghem, Björketorp, Blidsberg, Bollebygd, Borås, Brämhult, Dalsjöfors, Dalstorp, Floda, Fotskäl, Fristad, Fritsla, Grimsås, Gråbo, Gånghester, Gällstad, Herrljunga, Horred, Håcksvik, Hökerum, Kinna, Kinnahult, Lerum, Limmared, Ljung, Ljungsarp, Marbäck, Mark, Målsryd, Mårdaklev, Nol, Nödinge, Rydal, Sandered, Sjömarken, Sjötofta, Skene, Sollebrunn, Stenkullen, Surte, Svenljunga, Sätila, Timmele, Tranemo, Tvärred, Ulricehamn, Vegby, Viskafors, Vårgårda, Ölsremma, Överlida, Öxabäck
    • Dalarna
    • Bjursås, Björbo, Boda Kyrkby, Borlänge, Dala-Husby, Dala-Järna, Enviken, Falun, Fredriksberg, Gagnef, Garpenberg, Grangärde, Grycksbo, Grängesberg, Hedemora, Idre, Insjön, Leksand, Lima, Långshyttan, Malung, Mockfjärd, Mora, Orsa, Rättvik, Saxdalen, Siljansnäs, Stora Skedvi, Svärdsjö, Särna, Säter, Transtrand, Vansbro, Vikarbyn, Vikmanshyttan, Våmhus, Älvdalen
    • Gotland
    • Fårösund, Gotland, Havdhem, Hemse, Katthammarsvik, Klintehamn, Ljugarn, Slite, Tingstäde, Visby
    • Göteborg
    • Angered, Askim, Fotö, Gunnilse, Göteborg, Hindås, Hisings Backa, Hisings Kärra, Hovås, Härryda, Hönö, Kullavik, Kållered, Landvetter, Lindome, Linnarhult, Mölndal, Mölnlycke, Partille, Sisjön, Torslanda, Tuve, Västra Frölunda, Öckerö
    • Halland
    • Falkenberg, Fjärås, Getinge, Gullbrandstorp, Halmstad, Harplinge, Hishult, Holm, Knäred, Kungsbacka, Laholm, Långås, Onsala, Oskarström, Simlångsdalen, Skummeslövsstrand, Skällinge, Slöinge, Träslövsläge, Trönninge, Tvååker, Ullared, Valberga, Vallberga, Varberg, Veddige, Veinge, Vessigebro, Våxtorp, Väröbacka, Åskloster, Ätran
    • Höga Kusten
    • Arnäsvall, Bispgården, Bjärtrå, Bjästa, Björna, Bollstabruk, Bonässund, Bredbyn, Docksta, Domsjö, Gideå, Gussjöbygd, Husum, Härnösand, Junsele, Kramfors, Köpmansholmen, Långsele, Långviksmon, Mellansel, Mjällom, Nordingrå, Nyland, Näsåker, Ragunda, Ramsele, Ramvik, Själevad, Skog, Sollefteå, Trehörningsjö, Ullånger, Undrom, Älandsbro, Örnsköldsvik, Överhörnäs
    • Höglandet
    • Aneby, Bodafors, Bruzaholm, Ekenässjön, Eksjö, Forserum, Hjältevad, Holsbybrunn, Kvillsfors, Landsbro, Malmbäck, Mariannelund, Nässjö, Rörvik, Sävsjö, Tranås, Vetlanda, Vrigstad
    • IF Metall Östra Skåne
    • Bjärlöv, Boalt, Borrby, Broby, Bromölla, Brösarp, Degerberga, Fjälkinge, Glemmingebro, Glimåkra, Gärds Köpinge, Gärsnäs, Hammenhög, Hanaskog, Hörby, Kivik, Knislinge, Kristianstad, Köpingebro, Linderöd, Ovesholm, Rinkaby, Sankt Olof, Sibbhult, Simrishamn, Sjöbo, Skillinge, Smedstorp, Tollarp, Tomelilla, Vollsjö, Yngsjö, Ystad, Åhus, Önnestad, Örtofta, Östra Göinge
    • Kalmarsund
    • Alsterbro, Alstermo, Bergkvara, Borgholm, Emmaboda, Färjestaden, Hovmantorp, Kalmar, Kosta, Köpingsvik, Lenhovda, Lessebo, Lindås, Ljungbyholm, Långasjö, Löttorp, Mörbylånga, Nybro, Påryd, Rockneby, Skruv, Sävsjöström, Söderåkra, Torsås, Trekanten, Uppvidinge, Åseda, Älghult, Örsjö
    • Kronoberg
    • Agunnaryd, Alvesta, Annerstad, Braås, Diö, Eneryda, Gemla, Grimslöv, Hamneda, Hjortsberga, Häradsbäck, Ingelstad, Konga, Lagan, Lammhult, Liatorp, Ljungby, Lidhult, Lönashult, Markaryd, Moheda, Rottne, Ryd, Ryssby, Strömsnäsbruk, Tingsryd, Tolg, Torpsbruk, Traryd, Tävelsås, Urshult, Vislanda, Vittaryd, Väckelsång, Växjö, Åryd, Älmeboda, Älmhult, Ör
    • Malmfälten
    • Aitik, Gällivare, Hackasbyn, Jukkasjärvi, Karesuando, Kiruna, Korpilombolo, Koskullskulle, Malmberget, Pajala, Puoltikaasvara, Skaulo, Svappavaara, Vittangi
    • Mellersta Norrland
    • Alby, Alnö, Berg, Bergeforsen, Brunflo, Bräcke, Fränsta, Frösön, Funäsdalen, Föllinge, Gäddede, Gällö, Hackås, Hammarstrand, Hammerdal, Hede, Hoting, Härjedalen, Järpen, Krokom, Kvissleby, Kälarne, Lit, Ljungaverk, Lofsdalen, Matfors, Mattmar, Mörsil, Njurunda, Nälden, Pilgrimstad, Rätan, Strömsund, Stugun, Sundsbruk, Sundsvall, Sveg, Svenstavik, Sörberge, Söråker, Tandsbyn, Timrå, Torvalla, Trångsviken, Vemdalen, Vålbacken, Ytterhogdal, Ånge, Åre, Östavall, Östersund
    • MittSkåne
    • Billeberga, Bjärnum, Eket, Eslöv, Finja, Flyinge, Hurva, Hässleholm, Hästveda, Höör, Killeberg, Klippan, Kågeröd, Ljungbyhed, Löberöd, Marieholm, Osby, Perstorp, Röstånga, Skånes Fagerhult, Stehag, Svalöv, Sösdala, Teckomatorp, Tjörnarp, Tyringe, Tågarp, Vankiva, Vinslöv, Vittsjö, Örkelljunga, Östra Ljungby, Östraby
    • Mälardalen
    • Arboga, Eskilstuna , Hallstahammar, Hållsta, Irsta, Kolbäck, Kolsva, Kungsör, Kvicksund, Köping, Morgongåva, Mörklinta, Ransta, Salbohed, Skultuna, Stora Sundby, Torshälla, Västerås, Ärla, Östervåla
    • Nordvästra Skåne
    • Asmundstorp, Billesholm, Bjuv, Båstad, Ekeby, Förslöv, Glumslöv, Hasselfors, Hasslarp, Helsingborg, Hyllinge, Höganäs, Kvidinge, Kävlinge, Landskrona, Löddeköpinge, Mörarp, Nyhamsläge, Påarp, Torekov, Vallåkra, Viken, Åstorp, Ängelholm, Ödåkra
    • Norra Västerbotten
    • Adak, Bastuträsk, Blattnicksele, Boliden, Bureå, Burträsk, Bygdsiljum, Byske, Ersmark, Fällfors, Högdalsås, Jörn, Kusmark, Kåge, Lövånger, Malå, Norsjö, Robertsfors, Skelleftehamn, Skellefteå, Sorsele, Ursviken, Åmliden, Ånäset
    • Norra Älvsborg
    • Alafors, Ale, Bengtsfors, Billingsfors, Bohus, Brålanda, Bäckefors, Dals Långed, Dals Rostock, Frändefors, Gustavsfors, Kollanda, Lilla Edet, Mellerud, Sjuntorp, Trollhättan, Vargön, Vänersborg, Åmål, Åsensbruk, Älvängen
    • Norrbotten
    • Arjeplog, Arvidsjaur, Boden, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Luleå, Piteå, Älvsbyn, Överkalix, Övertorneå
    • Stockholms län
    • Bandhagen, Botkyrka, Bro, Bromma, Danderyd, Ekerö, Enskede, Farsta, Handen, Haninge, Huddinge, Hägersten, Ingarö, Johanneshov, Järfälla, Järna, Kallhäll, Kungsängen, Lidingö, Märsta, Nacka, Norsborg, Nykvarn, Nynäshamn, Rosersberg, Salem, Saltsjö-Boo, Saltsjö-Duvnäs, Saltsjöbaden, Sigtuna, Skärholmen, Sollentuna, Solna, Sorunda, Spånga, Stenhamra, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Trångsund, Tullinge, Tumba, Tyresö, Täby, Upplands-Bro, Upplands-Väsby, Uttran, Vallentuna, Vaxholm, Vårby, Vällingby, Värmdö, Västerhaninge, Åkersberga, Älta, Älvsjö, Ösmo, Österåker
    • Sydvästra Skåne
    • Abbekås, Anderslöv, Arlöv, Bara, Bjärred, Burlöv, Genarp, Höllviken, Jordberga, Klagshamn, Klagstorp, Limhamn, Lomma, Lund, Malmö, Oxie, Rydsgård, Skivarp, Skurup, Smygehamn, Staffanstorp, Svaneholm, Svedala, Södra Sandby, Tommarp, Trelleborg, Tygelsjö, Veberöd, Vellinge, Vintrie, Åkarp
    • Södra Norrland
    • Alfta, Arbrå, Bergsjö, Bergvik, Bjuråker, Bollnäs, Delsbo, Edsbyn, Enånger, Forsa, Forsbacka, Fredriksfors, Färila, Gnarp, Gävle, Hedesunda, Hudiksvall, Iggesund, Ilsbo, Järvsö, Karlholmsbruk, Kilafors, Ljusdal, Ljusne, Los, Månkarbo, Nordanstig, Norrsundet, Ovanåker, Rengsjö, Sandarne, Skutskär, Skärplinge, Strömsbruk, Söderala, Söderfors, Söderhamn, Tallåsen, Tobo, Trönödal, Valbo, Örbyhus
    • Södra Västerbotten
    • Bjurholm, Dorotea, Holmsund, Hällnäs, Lycksele, Nordmaling, Stensele, Storuman, Tavelsjö, Tvärålund, Umeå, Vilhelmina, Vindeln, Vännäs, Åsele, Barsele, Hemavan, Hörnefors, Kristineberg, Malgomaj, Nyåker, Obbola, Rundvik, Röbäck, Slussfors, Vännäsby, Sävar
    • Sörmland
    • Enstaberga, Flen, Gnesta, Hälleforsnäs, Julita, Jönåker, Katrineholm, Malmköping, Mariefred, Mellösa, Nyköping, Nävekvarn, Oxelösund, Sköldinge, Sparreholm, Stallarholmen, Stavsjöbruk, Stigtomta, Stjärnhov, Strängnäs, Trosa, Tystberga, Vagnhärad, Valla, Vingåker, Vrena, Åkers Styckebruk
    • Uppland
    • Alunda, Björklinge, Blidö, Bålsta, Bälinge, Dannemora, Edsbro, Edsbro, Enköping, Fjärdhundra, Gimo, Grillby, Hargshamn, Heby, Herräng, Håbo, Jönninge, Knivsta, Ledinge, Norrtälje, Rimbo, Tierp, Uppsala, Vattholma, Väddö, Älvkarleby, Öregrund, Örsundsbro, Österbybruk, Östhammar, Östervåla, Skutskär, Karlholmsbruk, Skärplinge, Hållnäs
    • Värmland
    • Arvika, Brunskog, Charlottenberg, Deje, Eda, Edane, Ekshärad, Forshaga, Grums, Gunnarskog, Hagfors, Hammarö, Karlstad, Kil, Klässbol, Koppom, Likenäs, Munkfors, Segmon, Skillingsfors, Skoghall, Sunne, Sysslebäck, Säffle, Torsby, Töcksfors, Vålberg, Väse, Västra Ämtervik, Åmotfors, Årjäng
    • Västbo-Östbo
    • Anderstorp, Bor, Bredaryd, Forsheda, Gislaved, Gnosjö, Hestra, Hillerstorp, Hok, Hylte, Hyltebruk, Reftele, Rydaholm, Skeppshult, Skillingaryd, Smålands Burseryd, Smålandsstenar, Unnaryd, Vaggeryd, Värnamo
    • Västra Gästrikland
    • Heberg, Hofors, Järbo, Kungsgården, Lingbo, Ockelbo, Sandviken, Storvik, Torsåker, Åshammar, Österfärnebo
    • Västra Skaraborg
    • Axvall, Essunga, Grästorp, Gullspång, Götene, Hova, Hällekis, Jonslund, Järpås, Kvänum, Lidköping, Lyrestad, Mariestad, Nossebro, Otterbäcken, Skara, Tråvad, Töreboda, Vara, Vedum, Vinninga, Älgarås
    • Vätterbygden
    • Bankeryd, Bottnaryd, Gränna, Habo, Huskvarna, Jönköping, Mullsjö, Månsarp, Norrahammar, Taberg, Tenhult
    • Örebro län
    • Askersund, Brevens bruk, Fellingsbro, Finnerödja, Fjugesta, Frövi, Garphyttan, Glanshammar, Guldsmedshyttan, Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg, Lindesberg, Mullhyttan, Nora, Odensbacken, Pålsboda, Sköllersta, Storå, Stråssa/Stripa, Vedevåg, Vintrosa, Vretstorp, Zinkgruvan, Åmmeberg, Åsbro, Örebro
    • Östergötland
    • Borensberg, Boxholm, Finspång, Grytgöl, Gusum, Hällestad, Kimstad, Kinda, Kisa, Kolmården, Linghem, Linköping, Ljungsbro, Ljusfallshammar, Lotorp, Mantorp, Mjölby, Motala, Norrköping, Rejmyre, Rimforsa, Skänninge, Skärblacka, Spångsholm, Söderköping, Tjällmo, Vadstena, Valdemarsvik, Vikbolandet, Vikingstad, Vreta Kloster, Väderstad, Ydre, Åby, Åtvidaberg, Ödeshög, Österbymo
    • Östra Skaraborg
    • Falköping, Floby, Forsvik, Hjo, Karlsborg, Kinnarp, Skövde, Stenstorp, Tibro, Tidaholm, Tidan, Timmersdala, Väringe, Åsarp
    • Östra Småland
    • Ankarsrum, Berga, Blomstermåla, Edsbruk, Figeholm, Fliseryd, Gamleby, Gunnebo, Horn, Hultsfred, Högsby, Järnforsen, Kristdala, Målilla, Mönsterås, Mörlunda, Oskarshamn, Ruda, Silverdalen, Storebro, Södra Vi, Vimmerby, Virserum, Västervik, Ålem, Överum
    • Östra Värmland
    • Bofors, Bångbro, Degerfors, Filipstad, Granbergsdal, Grythyttan, Hällefors, Karlskoga, Kopparberg, Kristinehamn, Lesjöfors, Ljusnarsberg, Molkom, Nordmarkshyttan, Nykroppa, Storfors, Svartå

Hitta din avdelning

Bekräfta för att anpassa webbplatsen utifrån avdelning .

Du kan söka på kommun eller ort.

Östra Skåne
  • Medlemmar
  • Arbetsplatser

Klubbar

Avdelningens klubbar med kontaktpersoner.

Klubbar

Kontaktpersoner

Abicon (Teknikavtalet IF Metall)

Hans-Eve Jönsson
0705-474789
[email protected]

Alde International Systems AB (Teknikavtalet IF Metall)

Pierre Rosander
044-712 70
[email protected]


Atos Medical AB
(I-avtalet)


Kristina Jike
0415-198 00
[email protected]

Bil Bengtsson AB Ystad
(Motorbranschavtalet)

Sigurd Malm
0411-648 00
[email protected]

BLS Polymer AB
(Teknikavtalet IF Metall)

Lise-Lotte Nilsson
010-414 49 00
[email protected]

Erik Olssons Mek Vst AB (SVEMEK avtalet)

Ola Schrewelius 044-31 28 00 [email protected]

Fagerhults Belysning AB (Teknikavtalet IF Metall) Patrik Araldsson
044-28 98 95
[email protected]

Formplast, AB

(I-Avtalet)

Rickard Bengtsson
044-476 00
[email protected]


Ifö Ceramics AB
(Byggnadsämnesindustrin)


Mats Larsson
0733710801
[email protected]

Ifö Sanitär AB (Byggnadsämnesindustrin) Uffe Andersson
0456-480 00
[email protected]


IMS Nonwoven AB
(I-avtalet)


Bekim Alaj
0411-82 28 00
[email protected]

Ka Ekström & Son AB (Teknikavtalet IF Metall) Daniel Padar
0709310573
[email protected]

Knislingeverken AB (Teknikavtalet IF Metall)

Roger Herbst
070-692 99 39
[email protected]

Kristianstad Bilcentrum AB (Motorbranschavtalet) Fredrik Schultz
044-18 62 00 [email protected]

Kristianstads Automobil PV AB (Motorbranschavtalet)

Ola Norrgren
044-20 60 00
[email protected]

Kärrberg Welding
(Teknikavtalet IF Metall)

Jimmi Tingstedt
072-1771588
[email protected]

Lantmännen Maskin AB
Kristianstad
(Motorbranschavtalet)

Nicklas Sjöberg 
044-20 44 50 [email protected]

Lantmännen Maskin AB
Tomelilla
(Motorbranschavtalet)
Philip Clausen
0417-282 80 [email protected]

Naturstenskompaniet Sverige AB
Ballingstorp
(I-avtalet)

Andrée Thomasson
076-6450707
[email protected]

Nolato MediTech AB
(I-avtalet)

Susann Farrell
0415-197 00
[email protected]

Norfrig Service AB Tomelilla (Teknikavtalet IF Metall)

Johannes Svensson 073-3147010 [email protected]

Packarna i Skåne AB
(I-avtalet)

Ann-Charlotte Klytsareff
0416-251 40
[email protected]

Plastal Sverige AB
(I-avtalet)
Ulf Hermansson
0414-187 00
[email protected]

PMC Hydraulics AB (Teknikavtalet IF Metall)

Charlotte Malmgren
0411-690 97
[email protected]

Polykemi AB
(I-avtalet)

Nermin Sazic
0411-170 30
[email protected]

Presona AB (Teknikavtalet IF Metall) Gert Garsén
0417-199 00
[email protected]

Ruberg AB, Wilhelm (Teknikavtalet IF Metall) Tony Ekvall
044-20 27 50
[email protected]

 

Saferoad Smekab AB
Teknikavtalet IF Metall)

 

Sonny Fröjd
044-767 00
[email protected]

Samhall AB Hörby
(Kollektivavtal Samhall)

Rasim Maletic
0415-189 50

Samhall AB Kristianstad (Kollektivavtal Samhall)

Pia Litbo
070-8638109
[email protected]

Samhall AB Simrishamn (Kollektivavtal Samhall) Marita Jönsson
0414-289 00

Scanjet Marine

(Teknikavtalet IF Metall)

Per Amylon
0416-51 31 00
[email protected]

Sibbhultsverken AB (Teknikavtalet IF Metall) Staffan Eriksson
044-780 1530
[email protected]


SimFas Sweden AB
(I-avtalet)


Mikael Engström
0768-915028
[email protected]

Svabo Kaross O Hydraulservice AB
(SVEMEK avtalet)

Mikael Palm
044-20 81 40

Swegon AB (Teknikavtalet IF Metall)

Rickard Rohlin 
0417-198 00
[email protected]

Swepart Transmission AB
Teknikavtalet IF Metall)

Jörgen Nilsson
044-780 12 00
[email protected]

Tollo Linear AB
(Teknikavtalet IF Metall)

Conny Ljungdahl
044-24 67 00
[email protected]

Vossloh Nordic Switch Systems AB
(Teknikavtalet IF Metall)

Mats Lindholm
0411-56 41 00
[email protected]

Österlen Lastvagns AB
(Motorbranschavtalet)

Emil Thornberg
0417-281 50