Hitta din avdelning

    • Avdelningar
    • Ingående orter och kommuner
    • Malmfälten
    • Aitik, Gällivare, Hackasbyn, Jukkasjärvi, Karesuando, Kiruna, Korpilombolo, Koskullskulle, Malmberget, Pajala, Puoltikaasvara, Skaulo, Svappavaara, Vittangi
    • Norrbotten
    • Arjeplog, Arvidsjaur, Boden, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Luleå, Piteå, Älvsbyn, Överkalix, Övertorneå
    • Norra Västerbotten
    • Adak, Bastuträsk, Blattnicksele, Boliden, Bureå, Burträsk, Bygdsiljum, Byske, Ersmark, Fällfors, Högdalsås, Jörn, Kusmark, Kåge, Lövånger, Malå, Norsjö, Robertsfors, Skelleftehamn, Skellefteå, Sorsele, Ursviken, Åmliden, Ånäset
    • Södra Västerbotten
    • Bjurholm, Dorotea, Holmsund, Hällnäs, Lycksele, Nordmaling, Stensele, Storuman, Tavelsjö, Tvärålund, Umeå, Vilhelmina, Vindeln, Vännäs, Åsele, Barsele, Hemavan, Hörnefors, Kristineberg, Malgomaj, Nyåker, Obbola, Rundvik, Röbäck, Slussfors, Vännäsby, Sävar
    • Höga Kusten
    • Arnäsvall, Bispgården, Bjärtrå, Bjästa, Björna, Bollstabruk, Bonässund, Bredbyn, Docksta, Domsjö, Gideå, Gussjöbygd, Husum, Härnösand, Junsele, Kramfors, Köpmansholmen, Långsele, Långviksmon, Mellansel, Mjällom, Nordingrå, Nyland, Näsåker, Ragunda, Ramsele, Ramvik, Själevad, Skog, Sollefteå, Trehörningsjö, Ullånger, Undrom, Älandsbro, Örnsköldsvik, Överhörnäs
    • Mellersta Norrland
    • Bräcke, Krokom, Strömsund, Sundsvall, Sveg, Svenstavik, Timrå, Ytterhogdal, Ånge, Åre, Östersund
    • Gävleborg
    • Alfta, Arbrå, Bergsjö, Bergvik, Bjuråker, Bollnäs, Delsbo, Edsbyn, Enånger, Forsa, Forsbacka, Fredriksfors, Färila, Gnarp, Gävle, Hedesunda, Hudiksvall, Iggesund, Ilsbo, Järvsö, Kilafors, Ljusdal, Ljusne, Los, Nordanstig, Norrsundet, Ovanåker, Rengsjö, Sandarne, Strömsbruk, Söderala, Söderhamn, Tallåsen, Trönödal, Valbo, Hofors, Järbo, Kungsgården, Lingbo, Ockelbo, Sandviken, Storvik, Torsåker, Åshammar, Österfärnebo
    • Dalarna
    • Bjursås, Björbo, Boda Kyrkby, Borlänge, Dala-Husby, Dala-Järna, Enviken, Falun, Fredriksberg, Gagnef, Garpenberg, Grangärde, Grycksbo, Grängesberg, Hedemora, Idre, Insjön, Leksand, Lima, Långshyttan, Malung, Mockfjärd, Mora, Orsa, Rättvik, Saxdalen, Siljansnäs, Stora Skedvi, Svärdsjö, Särna, Säter, Transtrand, Vansbro, Vikarbyn, Vikmanshyttan, Våmhus, Älvdalen
    • Uppland
    • Alunda, Björklinge, Blidö, Bålsta, Bälinge, Dannemora, Edsbro, Edsbro, Enköping, Fjärdhundra, Gimo, Grillby, Hargshamn, Heby, Herräng, Håbo, Jönninge, Knivsta, Ledinge, Norrtälje, Rimbo, Tierp, Uppsala, Vattholma, Väddö, Älvkarleby, Öregrund, Örsundsbro, Österbybruk, Östhammar, Östervåla, Skutskär, Karlholmsbruk, Skärplinge, Hållnäs
    • Bergslagen
    • Avesta, Fagersta, Ludvika, Norberg, Sala, Skinnskatteberg, Smedjebacken, Surahammar
    • Värmland
    • Arvika, Brunskog, Charlottenberg, Deje, Eda, Edane, Ekshärad, Forshaga, Grums, Gunnarskog, Hagfors, Hammarö, Karlstad, Kil, Klässbol, Koppom, Likenäs, Munkfors, Segmon, Skillingsfors, Skoghall, Sunne, Sysslebäck, Säffle, Torsby, Töcksfors, Vålberg, Väse, Västra Ämtervik, Åmotfors, Årjäng
    • Stockholms län
    • Bandhagen, Botkyrka, Bro, Bromma, Danderyd, Ekerö, Enskede, Farsta, Handen, Haninge, Huddinge, Hägersten, Ingarö, Johanneshov, Järfälla, Järna, Kallhäll, Kungsängen, Lidingö, Märsta, Nacka, Norsborg, Nykvarn, Nynäshamn, Rosersberg, Salem, Saltsjö-Boo, Saltsjö-Duvnäs, Saltsjöbaden, Sigtuna, Skärholmen, Sollentuna, Solna, Sorunda, Spånga, Stenhamra, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Trångsund, Tullinge, Tumba, Tyresö, Täby, Upplands-Bro, Upplands-Väsby, Uttran, Vallentuna, Vaxholm, Vårby, Vällingby, Värmdö, Västerhaninge, Åkersberga, Älta, Älvsjö, Ösmo, Österåker
    • Mälardalen
    • Arboga, Eskilstuna , Hallstahammar, Hållsta, Irsta, Kolbäck, Kolsva, Kungsör, Kvicksund, Köping, Morgongåva, Mörklinta, Ransta, Salbohed, Skultuna, Stora Sundby, Torshälla, Västerås, Ärla, Östervåla
    • Örebro län
    • Askersund, Brevens bruk, Fellingsbro, Finnerödja, Fjugesta, Frövi, Garphyttan, Glanshammar, Guldsmedshyttan, Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg, Lindesberg, Mullhyttan, Nora, Odensbacken, Pålsboda, Sköllersta, Storå, Stråssa/Stripa, Vedevåg, Vintrosa, Vretstorp, Zinkgruvan, Åmmeberg, Åsbro, Örebro
    • Östra Värmland
    • Degerfors, Filipstad, Hällefors, Karlskoga, Kristinehamn, Ljusnarsberg, Storfors
    • Sörmland
    • Enstaberga, Flen, Gnesta, Hälleforsnäs, Julita, Jönåker, Katrineholm, Malmköping, Mariefred, Mellösa, Nyköping, Nävekvarn, Oxelösund, Sköldinge, Sparreholm, Stallarholmen, Stavsjöbruk, Stigtomta, Stjärnhov, Strängnäs, Trosa, Tystberga, Vagnhärad, Valla, Vingåker, Vrena, Åkers Styckebruk
    • Östergötland
    • Borensberg, Boxholm, Finspång, Grytgöl, Gusum, Hällestad, Kimstad, Kinda, Kisa, Kolmården, Linghem, Linköping, Ljungsbro, Ljusfallshammar, Lotorp, Mantorp, Mjölby, Motala, Norrköping, Rejmyre, Rimforsa, Skänninge, Skärblacka, Spångsholm, Söderköping, Tjällmo, Vadstena, Valdemarsvik, Vikbolandet, Vikingstad, Vreta Kloster, Väderstad, Ydre, Åby, Åtvidaberg, Ödeshög, Österbymo
    • Östra Skaraborg
    • Falköping, Floby, Forsvik, Hjo, Karlsborg, Kinnarp, Skövde, Stenstorp, Tibro, Tidaholm, Tidan, Timmersdala, Väring, Åsarp
    • Västra Skaraborg
    • Axvall, Essunga, Grästorp, Gullspång, Götene, Hova, Hällekis, Jonslund, Järpås, Kvänum, Lidköping, Lyrestad, Mariestad, Nossebro, Otterbäcken, Skara, Tråvad, Töreboda, Vara, Vedum, Vinninga, Älgarås
    • Norra Älvsborg
    • Alafors, Ale, Bengtsfors, Billingsfors, Bohus, Brålanda, Bäckefors, Dals Långed, Dals Rostock, Frändefors, Gustavsfors, Kollanda, Lilla Edet, Mellerud, Sjuntorp, Trollhättan, Vargön, Vänersborg, Åmål, Åsensbruk, Älvängen
    • Bohuslän-Dal
    • Bleket, Bohus-Malmön, Bovallstrand, Brastad, Bullaren, Dingle, Ed, Ellös, Fiskebäckskil, Fjällbacka, Färgelanda, Grebbestad, Grundsund, Hamburgsund, Harestad, Havstenssund, Hedekas, Henån, Hjälteby, Hunnebostrand, Hällevadsholm, Högsäter, Höviksnäs, Jörlanda, Kareby, Kode, Kungshamn, Kungälv, Kyrkesund, Kållekärr, Kärna, Ljungskile, Lysekil, Marstrand, Mollösund, Munkedal, Myggenäs, Nord Koster, Orust, Rabbalshede, Romelanda, Rönnäng, Skee, Skärhamn, Smögen, Sotenäs, Spekeröd, Stenungsund, Stillingsön, Stora Höga, Strömstad, Svanesund, Svenshögen, Syd Koster, Tanumshede, Tjörn, Ucklum, Uddevalla, Västerlanda, Ytterby, Ödeborg, Ödsmål
    • Höglandet
    • Aneby, Björköby, Bruzaholm, Ekenässjön, Eksjö, Frinnaryd, Forserum, Hjältevad, Holsbybrunn, Landsbro, Mariannelund, Myresjö, Näshult, Nässjö, Pauliström, Rörvik, Sandsjöfors, Solberga, Sommen, Sävsjö, Tranås, Vetlanda, Vrigstad
    • Vätterbygden
    • Bankeryd, Bottnaryd, Gränna, Habo, Huskvarna, Jönköping, Mullsjö, Månsarp, Norrahammar, Taberg, Tenhult
    • Borås
    • Alingsås, Berghem, Björketorp, Blidsberg, Bollebygd, Borås, Brämhult, Dalsjöfors, Dalstorp, Floda, Fotskäl, Fristad, Fritsla, Grimsås, Gråbo, Gånghester, Gällstad, Herrljunga, Horred, Håcksvik, Hökerum, Kinna, Kinnahult, Lerum, Limmared, Ljung, Ljungsarp, Marbäck, Mark, Målsryd, Mårdaklev, Nol, Nödinge, Rydal, Sandered, Sjömarken, Sjötofta, Skene, Sollebrunn, Stenkullen, Surte, Svenljunga, Sätila, Timmele, Tranemo, Tvärred, Ulricehamn, Vegby, Viskafors, Vårgårda, Ölsremma, Överlida, Öxabäck
    • Göteborg
    • Angered, Askim, Fotö, Gunnilse, Göteborg, Hindås, Hisings Backa, Hisings Kärra, Hovås, Härryda, Hönö, Kullavik, Kållered, Landvetter, Lindome, Linnarhult, Mölndal, Mölnlycke, Partille, Sisjön, Torslanda, Tuve, Västra Frölunda, Öckerö
    • Gotland
    • Fårösund, Gotland, Havdhem, Hemse, Katthammarsvik, Klintehamn, Ljugarn, Slite, Tingstäde, Visby
    • Östra Småland
    • Ankarsrum, Berga, Blomstermåla, Edsbruk, Figeholm, Fliseryd, Gamleby, Gunnebo, Hultsfred, Högsby, Järnforsen, Kristdala, Målilla, Mönsterås, Mörlunda, Oskarshamn, Ruda, Silverdalen, Storebro, Södra Vi, Vimmerby, Virserum, Västervik, Ålem, Överum
    • Västbo-Östbo
    • Anderstorp, Bor, Bredaryd, Forsheda, Gislaved, Gnosjö, Hestra, Hillerstorp, Hok, Hylte, Hyltebruk, Reftele, Rydaholm, Skeppshult, Skillingaryd, Smålands Burseryd, Smålandsstenar, Unnaryd, Vaggeryd, Värnamo
    • Kalmarsund
    • Alsterbro, Alstermo, Bergkvara, Borgholm, Emmaboda, Färjestaden, Hovmantorp, Kalmar, Kosta, Köpingsvik, Lenhovda, Lessebo, Lindås, Ljungbyholm, Långasjö, Löttorp, Mörbylånga, Nybro, Påryd, Rockneby, Skruv, Sävsjöström, Söderåkra, Torsås, Trekanten, Uppvidinge, Åseda, Älghult, Örsjö
    • Kronoberg
    • Agunnaryd, Alvesta, Annerstad, Braås, Diö, Eneryda, Gemla, Grimslöv, Hamneda, Hjortsberga, Häradsbäck, Ingelstad, Konga, Lagan, Lammhult, Liatorp, Ljungby, Lidhult, Lönashult, Markaryd, Moheda, Rottne, Ryd, Ryssby, Strömsnäsbruk, Tingsryd, Tolg, Torpsbruk, Traryd, Tävelsås, Urshult, Vislanda, Vittaryd, Väckelsång, Växjö, Åryd, Älmeboda, Älmhult, Ör
    • Halland
    • Falkenberg, Fjärås, Getinge, Gullbrandstorp, Halmstad, Harplinge, Hishult, Holm, Knäred, Kungsbacka, Laholm, Långås, Onsala, Oskarström, Simlångsdalen, Skummeslövsstrand, Skällinge, Slöinge, Träslövsläge, Trönninge, Tvååker, Ullared, Vallberga, Varberg, Veddige, Veinge, Vessigebro, Våxtorp, Väröbacka, Åskloster, Ätran
    • Blekinge
    • Karlshamn, Karlskrona, Olofström, Ronneby, Sölvesborg
    • Östra Skåne
    • Bjärlöv, Boalt, Borrby, Broby, Bromölla, Brösarp, Degerberga, Fjälkinge, Glemmingebro, Glimåkra, Gärds Köpinge, Gärsnäs, Hammenhög, Hanaskog, Hörby, Kivik, Knislinge, Kristianstad, Köpingebro, Linderöd, Ovesholm, Rinkaby, Sankt Olof, Sibbhult, Simrishamn, Sjöbo, Skillinge, Smedstorp, Tollarp, Tomelilla, Vollsjö, Yngsjö, Ystad, Åhus, Önnestad, Örtofta, Östra Göinge
    • MittSkåne
    • Billeberga, Bjärnum, Eket, Eslöv, Finja, Flyinge, Hurva, Hässleholm, Hästveda, Höör, Killeberg, Klippan, Kågeröd, Ljungbyhed, Löberöd, Marieholm, Osby, Perstorp, Röstånga, Skånes Fagerhult, Stehag, Svalöv, Sösdala, Teckomatorp, Tjörnarp, Tyringe, Tågarp, Vankiva, Vinslöv, Vittsjö, Örkelljunga, Östra Ljungby, Östraby
    • Nordvästra Skåne
    • Asmundstorp, Billesholm, Bjuv, Båstad, Ekeby, Förslöv, Glumslöv, Hasselfors, Hasslarp, Helsingborg, Hyllinge, Höganäs, Kvidinge, Kävlinge, Landskrona, Löddeköpinge, Mörarp, Nyhamsläge, Påarp, Torekov, Vallåkra, Viken, Åstorp, Ängelholm, Ödåkra
    • Sydvästra Skåne
    • Abbekås, Anderslöv, Arlöv, Bara, Bjärred, Burlöv, Genarp, Höllviken, Jordberga, Klagshamn, Klagstorp, Limhamn, Lomma, Lund, Malmö, Oxie, Rydsgård, Skivarp, Skurup, Smygehamn, Staffanstorp, Svaneholm, Svedala, Södra Sandby, Tommarp, Trelleborg, Tygelsjö, Veberöd, Vellinge, Vintrie, Åkarp

Hitta din avdelning

Bekräfta för att anpassa webbplatsen utifrån avdelning .

Kontaktuppgifter till handläggare

Kontaktuppgifter till handläggare på IF Metalls lokalavdelningar hittar du här

 

Enkelt och snabbt når du oss via Mina sidor, logga in med ditt Bank-ID

Intyg och andra handlingar du inte kan skicka genom Mina sidor skickas till

vår inskanningscentral:

IF Metalls a-kassa, FE67, 930 88 Arjeplog

Om du inte vet vilken IF Metall avdelning du är medlem i, letar du fram närmaste ort/stad där din arbetsplats finns.

01 Malmfälten 

Kiruna, Gällivare, Pajala

A-kassehandläggare på avdelningen
Iréne Nilsson, tel: 0980-133 08

Telefontid

Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

02 Norrbotten 

Arvidsjaur, Arjeplog, Jokkmokk, Överkalix, Kalix, Övertorneå, Älvsbyn, Luleå, Piteå, Boden, Haparanda.

A-kassehandläggare på avdelningen
Eva Bodén, tel: 0920-135 10

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

03 Norra Västerbotten
Robertsfors, Skellefteå, Norsjö, Malå, Sorsele

A-kassehandläggare på avdelningen
Maritha Steen, tel: 0910-365 00  (dag 1–19 i ditt personnummer)
Tobias Persson, tel: 0910-121 30 (dag 20–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

04 Södra Västerbotten
Nordmaling, Bjurholm, Vindeln, Storuman, Dorotea, Vännäs, Vilhelmina, Åsele, Umeå, Lycksele

A-kassehandläggare på avdelningen
Catarina Eriksson, tel: 090-12 51 40

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

05 Höga kusten
Ragunda, Sollefteå, Örnsköldsvik, Härnösand, Kramfors

A-kassehandläggarna på avdelningen
Martina Söderqvsit, tel: 0660-157 40 (dag 1–15  i ditt personnummer)
Anna Brändström, tel: 0660-29 35 21 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

06 Mellersta Norrland
Ånge, Timrå, Sundsvall, Bräcke, Krokom, Strömsund, Åre, Berg, Härjedalen, Östersund

A-kassehandläggare på avdelningen
Sigrid Rongdén Hintala, tel: 060-12 38 86 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Elisabeth Svahn, tel: 060-12 38 72 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

Avdelning 7 har slagits ihop med avdelning 9 och heter nu 7 Gävleborg

07 Gävleborg
Ovanåker, Nordanstig, Ljusdal, Söderhamn, Bollnäs, Hudiksvall, Gävle, Ockelbo, Hofors, Sandviken

A-kassehandläggare på avdelningen
Anna Ericsson, tel: 026-25 05 81, (dag 1–18  i ditt personnummer)
Janet Bladin, tel: 026-25 11 60, (dag 19–31 i ditt personnummer)

Telefontid handläggare
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

10 Dalarna
Gagnef, Falun, Borlänge, Säter, Hedemora, Vansbro, Malung-Sälen, Leksand, Rättvik, Orsa, Älvdalen, Mora

A-kassehandläggare på avdelningen
Monica Rönnlund, tel: 0243-155 10 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Susanne Ilar, tel 0243-140 28 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

12 Uppland
Tierp, Älvkarleby, Norrtälje, Håbo, Knivsta, Heby, Uppsala, Enköping, Östhammar

A-kassehandläggare på avdelningen
Lennart Söderberg, tel: 018-10 53 15

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–15.00
Fredag 09.00–12.00

13 Bergslagen 

Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg, Surahammar, Smedjebacken, Avesta, Ludvika, Sala

A-kassehandläggarna på avdelningen
Veronica Lautensack, tel: 0223-130 02 (dag 1–20 i ditt personnummer)
Aila Pyykönen, tel: 0223-126 58 (dag 21–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

14 Värmland
Kil, Torsby, Hammarö, Munkfors, Forshaga, Grums, Sunne, Karlstad, Hagfors, Eda, Årjäng, Arvika, Säffle

A-kassehandläggare på avdelningen
Petra Ottosson, tel: 054-18 38 30 (dag 01–20 i ditt personnummer)
Ann-Kristin Söder, tel: 026-25 11 62 (dag 21–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

15 Stockholms län
Botkyrka, Danderyd, Ekerö, Haninge, Huddinge, Järfälla, Lidingö, Nacka, Nykvarn, Nynäshamn, Salem, Sigtuna, Sollentuna, Solna, Stockholm, Sundbyberg, Södertälje, Tyresö, Täby, Upplands-Bro, Upplands-Väsby, Vallentuna, Vaxholm, Värmdö och Österåker.

A-kassehandläggare på avdelningen
Hanna Björn, tel:08-668 50 35 (dag 01–05 i ditt personnummer)
Jon Nordström, tel 08-786 80 40 (dag 06–15 i ditt personnummer)
Bozica Roncevic, tel: 08-668 25 40 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

16 Mälardalen
Eskilstuna, Västerås, Kungsör, Hallstahammar, Köping, Arboga

A-kassehandläggare på avdelningen
Marko Wetter, tel: 021-18 00 54 ( dag 1–15 i ditt personnummer)
Tommy Norling, tel: 021-18 00 57 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

18 Örebro län
Nora, Lindesberg, Örebro, Kumla, Askersund, Lekeberg, Laxå, Hallsberg

A-kassehandläggare på avdelningen
Peter Wetterberg, tel: 019-18 33 24

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

19 Östra Värmland
Storfors, Kristinehamn, Filipstad, Degerfors, Hällefors, Ljusnarsberg, Karlskoga

A-kassehandläggare på avdelningen
Per Karlsson, tel: 0586-339 14 (dag 1–22 i ditt personnummer)
Leila Carell, tel: 0586-369 46 (dag 23–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00-12.00

22 Sörmland
Nyköping, Oxelösund, Gnesta, Trosa, Strängnäs, Vingåker, Flen, Katrineholm

A-kassehandläggare på avdelningen
Eva Arbestål-Seilborn, tel: 0155-21 18 48 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Britt Lager, tel: 013-12 52 50 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

26 Östergötland
Finspång, Valdemarsvik, Norrköping, Söderköping, Ydre, Kinda, Åtvidaberg, Linköping, Ödeshög, Boxholm, Motala, Vadstena, Mjölby

A-kassehandläggare på avdelningen
Jane Andersson, tel: 013-10 51 30 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Elisabeth Jonsson, tel: 013-12 19 20 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

27 Östra Skaraborg
Skövde, Hjo, Tidaholm, Falköping, Karlsborg, Tibro

A-kassehandläggare på avdelningen
Carina Wegemyr, tel: 0500-41 47 28 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Merja Mäkinen, tel: 0500-41 66 20 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

28 Västra Skaraborg
Grästorp, Gullspång, Vara, Götene, Töreboda, Mariestad, Lidköping, Skara, Essunga

A-kassehandläggare på avdelningen
Christina Pettersson, tel: 0510-218 97 (dag 1–15)
Lillemor Wallén, tel: 0510-214 01 (dag 16–31)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

29 Norra Älvsborg
Bengtsfors, Mellerud, Lilla Edet, Vänersborg, Trollhättan, Åmål, Ale

A-kassehandläggare på avdelningen
Susanne Andersson, tel: 0520-160 35 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Anna-Lena Alvell, tel: 0520-166 75 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

30 Bohuslän-Dal
Kungälv, Stenungsund, Tjörn, Orust, Sotenäs, Munkedal, Tanum, Dals-Ed, Färgelanda, Lysekil, Uddevalla, Strömstad

A-kassehandläggare på avdelningen
Pia Gustavsson tel: 0522-40 43 99 ( i ditt personnummerdag 1–15)
Carolin Österman tel:0522-106 98 ( i ditt personnummerdag 16–31)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00-12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

32 Höglandet
Aneby, Nässjö, Sävsjö, Vetlanda, Eksjö, Tranås

A-kassehandläggare på avdelningen
Eva Käll, tel: 0380-106 45

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–11.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–11.00

33 Vätterbygden
Jönköping, Mullsjö, Habo

A-kassehandläggare på avdelningen
Marika Johansson, (dag 1–15 i ditt personnummer)
Christina S Karlsson, (dag 16–31 i ditt personnummer)
Tel: 036-12 18 50

Telefontid
Måndag–tisdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Onsdag–fredag 09.00–12.00

34 Borås
Borås, Ulricehamn, Tranemo, Svenljunga, mark, Bollebygd, Alingsås, Lerum, Herrljunga, Vårgårda

A-kassehandläggare på avdelningen
Peter Väisänen, tel: 033-10 59 82 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Lisbeth Fransson, tel: 033-13 70 15 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

36 Göteborg
Göteborg, Mölndal, Härryda, Partille, Öckerö

A-kassehandläggare på avdelningen
Susanne Karlsson, tel: 031-711 00 43 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Anette Johansson, tel: 031-13 57 30 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

37 Gotland
Gotland

A-kassehandläggare på avdelningen
Camilla Carlsson, tel: 0498-21 63 60

Telefontid
Måndag–tisdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Torsdag 09.00–12.00 och 13.00–14.30
Fredag 09.00–12.00

38 Östra Småland
Hultsfred, Västervik, Vimmerby, Högsby, Mönsterås, Oskarshamn

A-kassehandläggare på avdelningen
Gunilla Olofsson, tel: 0490-344 16 (dag 1–6  i ditt personnummer)
Ingvor Wigren-Hagman, tel: 0491-148 50 (dag 7–14 i ditt personnummer)
Christina M Karlsson, tel: 0491-137 80 (dag 15–22 i ditt personnummer)
Eva Halldén, tel: 0490-343 05 (dag 23–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

40 Västbo-Östbo
Gnosjö, Vaggeryd, Värnamo, Gislaved, Hylte

A-kassehandläggare på avdelningen
Danica Gavric, tel: 0370-144 77 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Inga-Lill Svanberg, tel: 0371-103 62 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid handläggare
Danica Gavric
Måndag 09.00–11.00 och 13.30–16.00
Tisdag–fredag 09.00–11.00

Inga-Lill Svanberg
Måndag–tisdag och torsdag-fredag 10.00–12.00
Onsdag 10.00–12.00 och 13.30–16.00

41 Kalmarsund
Torsås, Mörbylånga, Emmaboda, Kalmar, Nybro, Borgholm, Uppvidinge, Lessebo

A-kassehandläggare på avdelningen
Britt Magnusson, tel: 0481-123 80 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Carina G Törnqvist, tel: 0481-149 45 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

43 Kronoberg
Alvesta, Växjö, Älmhult, Tingsryd, Markaryd, Ljungby

A-kassehandläggare på avdelningen och deras telefontider
Jessica Lilja Goodwin, tel: 0372-154 23 (dag 1–15 i ditt personnummer),
måndag–fredag 09.00–11.00 och torsdagar 13.00–16.00

Victoria Lundberg, tel: 0372-629 82 (dag 16–31 i ditt personnummer)
måndag–fredag 09.00–11.00 och onsdagar 13.00–16.00

44 Halland
Halmstad, Laholm, Falkenberg, Varberg, Kungsbacka

A-kassehandläggare på avdelningen
Gunilla Carlsson, tel: 035-13 37 06 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Carina Gruber, tel: 035-10 49 03 (dag 16–31 i ditt personnummer)

Telefontid
Måndag–torsdag 09.00–12.00 och 13.00–16.00
Fredag 09.00–12.00

46 Blekinge
Karlskrona, Ronneby, Olofström, Karlshamn, Sölvesborg

A-kassehandläggare på avdelningen med telefontider:
Ulrika Johansson, tel: 0455-130 15 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Måndag och onsdag 13.00–15.00
Tisdag, torsdag och fredag 09.00–12.00

Lola Bengtsson, tel: 0454-400 23 (dag 16–31 i ditt personnummer)
Onsdag, torsdag och fredag 09.00–12.00
Måndag och tisdag 13.00–15.00

47 Östra Skåne
Kristianstad, Simrishamn, Östra Göinge, Tomelilla, Bromölla, Hörby, Sjöbo, Ystad

A-kassehandläggare på avdelningen med telefontider:
Britt-Inger Wyöni, tel: 044-10 21 32 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Jämna veckonummer: Måndag–fredag 09.00–12.00
Ojämna veckonummer: Måndag–torsdag 13.00–15.00

Jörgen Ardiente Österberg, tel: 044-10 21 35 (dag 16–31 i ditt personnummer)
Jämna veckonummer: Måndag–torsdag 13.00–15.00
Ojämna veckonummer: Måndag–fredag 09.00–12.00

48 MittSkåne
Hässleholm, Osby, Perstorp, Örkelljunga, Klippan, Svalöv, Höör, Eslöv

A-kassehandläggare på avdelningen
Kerstin Markusson Malmborg, tel: 0451-149 00

Telefontid
Måndag 13.00–15.00
Onsdag 09.00–12.00
Tisdag och torsdag 13.00–15.00
Fredag 09.00–11.00

49 Nordvästra Skåne
Helsingborg, Höganäs, Ängelholm, Åstorp, Båstad, Bjuv, Kävlinge, Landskrona

A-kassehandläggare på avdelningen med telefontider:
Git Wennberg, tel: 042-13 57 50 (dag 1–15 i ditt personnummer)
Måndag och torsdag 09.00–12.00
Tisdag och onsdag 13.00–15.00
Fredag 09.00–11.00

Tina Rosberg, tel: 042-12 47 13 (dag 16–31 i ditt personnummer)
Måndag och torsdag 13.00–15.00
Tisdag och onsdag 09.00–12.00
Fredag 09.00–12.00

51 Sydvästra Skåne
Malmö, Lund, Burlöv, Lomma, Staffanstorp, Vellinge, Svedala, Skurup, Trelleborg

A-kassehandläggare på avdelningen med telefontider:
Arber Rexhepi, tel 040-12 73 28, (dag 1–18 i ditt personnummer)
Måndag–tisdag och fredag 09.00–12.00
Onsdag–torsdag 13.00–15.00

Birgitta Olsson, tel 040-12 37 25, (dag 19–31 i ditt personnummer)
Måndag och fredag 09.00–12.00
Tisdag–torsdag 09.00–11.00