Skriv ut
(S)karpare Las och bättre a-kassa

På den socialdemokratiska kongressens dag två beslutade ombuden bland annat att a-kassan ska förbättras och att företrädesrätten till återanställning måste skärpas.
– Om socialdemokraterna vinner valet 2010 kan vi alltså skärpa Lagen om anställningsskydd. Arbetsgivarna ska inte kunna hyra in personal från bemanningsföretag när det finns annan personal med företrädesrätt till återanställning, säger Lars-Erik Soting, klubbordförande på Atlas Copco i Örebro och ombud på (s)-kongressen.

Den socialdemokratiska kongressen beslutade också att a-kasseavgifterna ska sänkas kraftigt, att avgiften ska vara solidariskt fördelad mellan branscher och att a-kassetaket ska höjas. Målet är att 80 procent ska ha 80 procent av tidigare lön i ersättning.

Kongressen beslutade även att arbetsmiljöarbetet och arbetslivsforskningen behöver stärkas samt att pröva möjligheten till en överenskommelse mellan arbetsmarknadens parter och staten för att bygga upp rehabilitering och aktiva insatser för långtidssjukskrivna i arbetslivet.

Läs mer om besluten.


Skribent

Anneli Lundberg - anneli.lundberg@ifmetall.se



Uppdaterad 10/30/2009

Ställ din fråga till valcentrum
Regeringsskifte
Bli medlem